Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216
TIP: Parkour Akce Výprodeje

Jak postupovat při výběru čelovky

Čelovky, neboli také čelové svítilny se staly nejen základní sportovní pomůckou každého turisty v přírodě, staly se také užitečnou pomůckou v domácnostech, v automobilech nebo také často slouží jako zálohová svítilna v batohu.

Všechny svítilny lze rozlišit na:

 • klasické bateriové svítilny, které nejčastěji plní funkci nouzového řešení,
 • jestliže však potřebujete silný zdroj světla, k tomuto účelu je určitě čelovka nejlepší.

Která čelovka je tedy pro vás ta nevhodnější?

Pojďme si tedy něco říci o tom:

 • jaké typy čelovek existují,
 • na jaké parametry čelovky se zaměřit,
 • jaké jsou výhody čelovek,
 • jaké jsou nevýhody čelovek,
 • a na jaké funkce se zaměřit a čeho se naopak vyvarovat.

Proč jsou čelovky tak oblíbené aneb jejich hlavní výhody:

Čelovky mají samozřejmě oproti klasickým baterkám několik výhod, díky kterým se staly nejoblíbenější a zároveň nejpoužívanější svítilnou vůbec.

Hlavní výhody čelovek:

 • Pohodlný způsob ovládání ? při práci nebo chůzi má člověk obě ruce volné, např. ve tmě snadnější stavění stanu, hledání v mapě atd.
 • Na trhu lze zakoupit čelovky s užitečnými funkcemi.
 • Čelovky jsou velice skladné.
 • Čelovky lze zakoupit za velice příznivé ceně.

Parametry výběru čelovky - Víte, jaké jsou základní rozdíly mezi čelovkami?

Na českém trhu je obrovská spousta modelů čelových svítilen, které se mezi sebou samozřejmě liší. Často vypadají obdobně, nicméně se čelovky liší použitým materiálem, různým zdrojem světla, svou hmotností, vybaveností a dalšími vlastnosti.

K jakému účelu budete čelovku potřebovat?

Na začátku je třeba si odpovědět na otázku, k jakému účelu, jak často a do jakých podmínek budete čelovku používat.

ČelovkyČelovky určené pro lezení na skalách

Například při lezení na skalách či horách určitě budete potřebovat čelovku, která je odolná a má možnost regulovat svícení do šířky i do dálky. V takových podmínkách oceníte čelovku, kterou lze lehce ovládat a má dobrou teplotní snášenlivost.

Čelovky určené pro běhání

Jestliže s čelovkou budete běhat (např. při běžkování), určitě oceníte možnost si nastavit čelovku dle své hlavy, dále čelovku s nízkou hmotností a větší odolností v případě otřesů a pohybů.

Čelovky pro kempování

Jestliže si chcete pořídit čelovku pouze pro potřeby kempování, např. stavění stanu, rozdělávání ohně, na cestě po kempu, bohatě vám postačí obyčejná čelová svítilna, která nemusí mít nějaké speciální funkce a vlastnosti. Tyto čelovky jsou vhodné také pro děti (na tábory).

Čelovky pro cyklisty

Čelovky určené pro cyklisty by měly být s nízkou hmotností a zároveň s možností širokého nasvícení cesty a výrazným neoslňujícím světlem.

Univerzální čelovky

Každá sportovní aktivita má jiné požadavky, proto se rozhodněte, jaký druh aktivity budete s čelovkou vykonávat nejčastěji. Jestliže nejste schopni se rozhodnout, zvolte univerzální čelovky, které mají mnoho praktických funkcí.

Uvědomte si také to, že nesprávný výběr čelovky může mít za následek úraz, ztrátu orientace či vybití baterie.

Čelovky rozlišujeme podle konstrukce - způsoby uložení baterií:

Kompaktní čelovky - baterie u reflektoru

První variantou konstrukce čelovky je baterie uložená přímo u reflektoru, což je nejjednodušší řešení. Tyto čelovky jsou určeny pro méně náročné sportovní aktivity, například kempování, vaření v přírodě, procházky po tmě či stanování.

Tyto čelovky mají většinou dosvit okolo 50 až 60 metrů. Co se týče zdroje světla, jde většinou o LED diody v různém uspořádání a s různým počtem. Ty lepší čelovky umožňují přepínat mezi různou intenzitou světla, blikání či různými barevnými režimy.

Výhody:

 • není potřeba se starat o kabel,
 • je méně náchylná k poruchám,
 • skladnost,
 • nízká pořizovací cena.

Nevýhody:

 • vyšší hmotnost (čelovka + baterie),
 • nestejnoměrné rozložení hmotnosti,
 • někdy horší ovládání tlačítek,
 • nesedí dobře na čele - nevhodná při běhu.

ČelovkyV našem e-shopu můžete zakoupit čelovou svítilnu značky COLEMANT CHT 7 Headlamp. Tato kompaktní čelovka je osazena jednou výkonnou CREE XB-DLED diodou a červenou diodou pro noční vidění, což ocení hlavně rybáři a všichni trekaři. Kompaktní čelovka je vybavena také sklopnou hlavou s lehkou aretací s indikátorem stavu baterií. Baterii lze snadno vyměnit a to pomocí praktického klíče, který je integrovaný do spony čelenky. Tato čelovka je také voděodolná.

Další doporučené modely kompaktních čelovek jsou čelová svítilna COLEMAN CHT 10 Headlamp nebo čelová svítilna COLEMAN CHT 15 Headlamp.

Čelovka s odděleným zásobníkem

Druhou variantou konstrukce čelovky je umístění baterií v odděleném zásobníku, který je umístěn buď u pasu, nebo pod oblečením. Tyto čelovky se většinou používají v zimním období.

Výhody:

 • nižší hmotnost (z důvodu baterie),
 • odolnost baterie vůči vnějším vlivům - vyšší ochrana baterie.

Nevýhody:

 • možnost poškození připojovacího kabelu,
 • horší manipulace s čelovkou.

Čelvoka s uložením baterií na temeni hlavy

Třetí variantou konstrukce čelovky je umístění baterie v zásobníku, který je umístěn v zadní části čelenky. Na rozdíl od kompaktní čelovky dochází k lepšímu rozložení hmotnosti.

Výhody:

 • rovnoměrné rozložení hmotnosti na hlavě,
 • nepadá tak do čela,
 • lepší stabilita čelovky na hlavě,
 • větší výkon čelovek.

Nevýhody:

 • větší náchylnost na poškození,
 • vyšší hmotnost (spojena s vyšším výkonem).

Čelovky rozlišujeme dle typu světelného zdroje

Čelovky rozdělujeme také podle světelného zdroje a to na:

Klasické žárovky, halogen, krypton, xenon

V dnešní době existují kvalitní výkonné žárovky, které dosvítí oproti běžné žárovce zhruba čtyřnásobné vzdálenosti, odebírají však třikrát větší proud, tudíž baterie mají daleko nižší životnost.

Svítivost klasických žárovek zvýšila technologie halogenových, kryptonových a xenonových žárovek. Když porovnáme klasické žárovky a speciální výkonné žárovky halogen, krypton, xenon, odběr klasických žárovek se pohybuje cca 300 mA a odběr speciálních žárovek je cca 700 mA a více.

LED diody

ČelovkyLED diody patří k nejpoužívanějším zdrojem světla v dnešních čelovkách. Často se kombinují i s jinými typy světla. LED diody obsahují bílé nebo namodralé světlo.

Výhodou je, že mají velmi malou spotřebu oproti klasickým žárovkám. Důvodem malé spotřeby je ten, že cca 80-90 % elektrické energie jsou schopny převést na světelnou energii, zbylých 10-20% je zbytková tepelná energie. Zatímco klasické žárovky využívají cca 3 ? 6 % energie a zbytek se mění na teplo, které je potřebné na rozžhavení vlákna.

Co se výkonu týče, LED diody mají srovnatelný výkon s obyčejnými žárovkami, často vyšší. Dále jsou daleko více odolné vůči nárazům, tudíž jsou ideální pro náročné outdoorové aktivity. Nehrozí také v takové míře shoření diody jako u žárovek.

LED diody jsou typické také svou dlouhou životností, rychlostí v rozsvícení, jsou také velmi malé, výkonné a úsporné.

Čelovky se liší svou hmotností

Důležitým parametrem při výběru čelovky je její hmotnost. Záleží, k jakému účelu budete čelovku používat. Jestliže hledáte čelovou svítilnu pro jízdu na kole, vybírejte čelovky s nízkou hmotností, neboť každý gram navíc bude spíše zátěží. Rozhodnutí, jak těžkou čelovku si nakonec zvolíte, záleží čistě na vás a vašem pohodlí. Dnes však lze zvolit i optimální kombinaci váhy a výdrže a to volbou nabíjecích baterií.

Čelovky lze zakoupit za různé ceny

Výsledná cena se odvíjí hlavně od vašich potřeb a očekávání a také, k jakému účelu budete čelovku potřebovat. Jestliže si vystačíte se standardními funkcemi a vlastnostmi, v tomto případě vám postačí čelovky s nižší cenou. Jestliže očekáváte od čelovky ty nejlepší funkce, velikou výdrž baterie, nízkou hmotnost atd. musíte počítat, že si za tyto vlastnosti zaplatíte.

Čelovky různých značek

Lze zakoupit čelovky neznačkové, které jsou vhodné pro běžné uživatele a turisty. Pro náročnější turisty, horolezce či rybáře jsou pak vhodné kvalitnější a značkové čelové svítilny. Čelovky se mezi sebou liší použitým materiálem, jsou vybaveny různým zdrojem světla.

Materiál a design čelovek

Při výběru čelovek určitě nesmíme zapomenout na materiál, z kterého je čelovka vyrobena a design čelovky.

Materiál čelovek

ČelovkyČelovky by měly být vyrobeny z takového materiálu, který by měl vydržet pád z výšky nebo by měl být odolný proti zvýšené vlhkosti.

Čelovky jsou buď částečně pogumované, gumové nebo vyrobené z pevného tvrzeného plastu.

Doporučujeme si zjistit, zda jsou čelovky vlhkuvzdorné či vodotěsné. Jaký je v tom rozdíl? Čelovky vlhkuvzdorné jsou odolné proti vlhkosti ? jsou určeny do určité míry vlhkosti, mlhy, dešti. Čelovky vodotěsné můžeme ponořit přímo do vody, zvládnou přívalový déšť či sníh.

Design čelovek

Co se designu týče, zde záleží opravdu na každém z vás. Na trhu lze najít širokou škálu barev, tvarů nebo výměnných pásků. Volte takové barvy, které jsou nejvýraznější a nejsnáze rozeznatelné ? stane se, že vám čelovka může zapadnout do tmy a jestliže je čelovka tmavá, bude se vám hledat těžko.

Na závěr si výběr čelovek shrneme:

Před výběrem si tedy zjistěte:

 • jaká je výdrž baterie čelovky,
 • jakou má čelovka hmotnost,
 • ověřte si snadnost a jednoduchost obsluhy a výměny baterie,
 • jestli čelovka disponuje možností sklopení světla,
 • jaké jsou možnosti vypnutí a zapnutí čelovky,
 • jaké jsou blikací a úsporné režimy (nesmí být příliš složité),
 • čelovka se při transportu nesmí samovolně zapnout,
 • poraďte se s odborníky ? kontaktujte nás!

K svícení v přírodě lze také použít:

Přečtěte si o sportovním oblečení:

Outdoor a camping vybavení

Jaké sportovní oblečení vám zajistí pohodlný pobyt v přírodě

Jak vybrat vhodné termoprádlo - funkční prádlo

Outdoorové bundy - Jak vybrat správnou bundu pro turistiku (vlastnosti, materiály)

Přečtěte si o stanování a kempování:

Základní pravidla při výběru spacáku neboli spacího pytle

Jak vybírat stany - část 2. parametry stanu

Jak vybírat stany - část 1. základní pravidla

Pro pohodlné nocování v přírodě je zapotřebí zvolit vhodnou izolační podložku - rady a tipy, jak vybrat karimatku.

Jak vybrat správný turistický vařič do přírody

Termosky jsou nepostradatelnou součástí každého turisty - Víte, jak vybrat tu správnou

Přečtěte si dále:

Chůze - nejzdravější a nejlevnější sport zlepší kondici vám i vaší peněžence!

Jak si vybrat vhodné trekingové hole

nebo přejít do kategorie svítilny - čelovky v našem e-shopu.