mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Výprodej

Co je to slackline aneb atraktivní moderní sport, který může pohltit také vás

V následujícím článku si přečtete něco o základním popisu slackline nebo "slekline" a také se dozvíte, jakých úspěchů sportovci v této oblasti zatím dosáhli. Informace k tomu, jak slackline začít praktikovat a jak vybrat vybavení potřebné k tomuto sportu, se dozvíte v dalších článcích, na které odkazujeme na konci tohoto článku.

Co v tomto článku najdete:

Popis slackline

Slackline nebo také zkráceně slack znamená balancování, chození, případně skákání a provádění dalších triků na popruhu upevněném mezi dvěma body. Název pochází z anglických slov slack (volný, povolený) a line (popruh, lajna). Jedná se o atraktivní moderní sport, který se v dnešní době těší stále větší oblibě. Jak už z názvu vyplývá, na rozdíl od chůze po laně není slackline popruh natažen zcela napevno, ale je poměrně pružný. Jedná se o nový sport, který vznikl v Yosemitském národním parku ve Spojených státech. Lezci si zde tímto způsobem začali krátit volné chvíle, používali k tomu řetězy umístěné na místních parkovištích.

Slackline má několik variant. Klasická verze slackline je umístěna mezi dvěma stromy někde na travnaté ploše, přičemž je natažena kousek nad zemí. Highline znamená natažení lajny několik desítek až stovek metrů nad zemí. Highline je v podstatě královskou disciplínou mezi slackline. Lajna je natažená vysoko mezi skalními věžemi, v korunách stromů, nebo mezi mrakodrapy.

Longline je extrémně dlouhá lajna s délkou přes třicet metrů (může být až přes sto metrů). Dále se používají lajny natažené nad vodní hladinou, čemuž se říká waterline.

Slackline se obecně skládá ze tří částí, z popruhu o šířce zhruba dva až pět centimetrů, napínacího zařízení a smyček nebo kotvících prvků, které se jako kotvící body často podkládají například kartonem nebo kusem koberce. Lajnu lze napnout různými způsoby v závislosti na délce, u kratších lajn vám vystačí dvě karabiny, u delších se používají průmyslové napínáky a u velmi dlouhých lajn je nutno například využít systému kladek nebo naviják.

Slacklinové triky

Slackline je moderní sport, který se zatím vyvíjí, to je patrné i na rostoucím počtu nově vznikajících triků. V současné době jich známe již několik desítek. Triky mají různou obtížnost, mezi extrémně obtížné patří například salto vzad s dopadem na lajnu, to se zatím povedlo uskutečnit jen několika málo jedincům. Triky můžeme z hlediska provedení rozdělit do několika skupin. Jedná se například o triky čelem k lajně (například klek, sed, svíčka), triky kolmo k lajně (například turek, raketa), triky s nástupy na lajnu (ze sedu, ze dřepu, výmykem), a dále například lehy či skoky na lajně.

Slacklinové rekordy

Nyní se podíváme na některé úspěchy a rekordy, které byly v oblasti slackline prozatím dosaženy.

Nejdelší longline

Aktuální světový rekord v nejdelším slackline drží Danny Menšík. Rekord provedl na 380 metrové polyesterové lajně v roce 2013. Tento rekord je zároveň aktuálním českým rekordem. Dále Jakub Hanuš a Petr Kučera pokořili 222 metrovou slackline v roce 2010. Ve světě dokázali přejít například Michi Aschaber a Mich Kemeter vzdálenost 217 metrů, konkrétně to bylo v Rakousku. Stefan Junghanns a Damian Jörren překonali v roce 2009 v německých Drážďanech vzdálenost 203 metrů.

Vývoj longline rekordu

1

Průkopníky dlouhých lajn byli především Dean Potter, Braden Mayfield a Shawn Snyder, údajně používali lajny o délce 60 - 90 metrů.

Jedním z prvních držitelů světového rekordu za překonání slackline na vzdálenosti 100 metrů byl extrémní lezec Heinz Zak. V roce 2007 Damian Cooksey přešel slackline o délce 123 metrů ve Varšavě. Následně v témže roce vytvořil nový rekord Andreas Thoelke přechodem 135 metrové lajny. O měsíc později stejný slacklinista přešel 154 metrovou lajnu.


Nejvyšší highline

Nejvyšší highline pokořil Christian Schou v roce 2006 přes fjord Kjeragu v Norsku. Slackline byla natažena ve výšce 1000 metrů nad povrchem. Jeho výkon poté zopakoval Aleksander Mork v roce 2007.

Nejdelší highline

Highline na vzdálenosti 171 metrů překonal Stefan Junghannss v roce v roce 2007 Drážďanech.

Přečtete si také další články týkající se slackline a výběru jejího vybavení:

Jak vybrat slackline

Jak začít praktikovat slackline aneb jak na to

Nebo můžete přejít rovnou do kategorie Slackline na našem e-shopu.

Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se