Nejlevnejsisport.cz Nejlevnejsisport.cz 596 633 216
TIP: Parkour Akce Výprodeje

Anemometr, váš nenahraditelný pomocník při kitingu

Co je to anemometr?

Anemometr je přístroj pro měření rychlosti a směru proudění vzduchu (větru). Název pochází z řeckého slova anemos, což znamená vítr. Anemometry se používají v meteorologii k měření rychlosti a směru větru. Zde se rychlost větru měří standardně ve výšce 10 metrů nad zemí. Kromě toho se ruční anemometry používají také ve sportech, ve kterých se využívá síly větru k pohybu, zejména ve všech druzích kitingu, paraglidingu, jachtingu a podobně. O kitingu si můžete přečíst v našich článcích - Vše o kitingu.

Jaké existují způsoby měření rychlosti větru?

K měření rychlosti vzduchu lze využít přístroje pracující na různých principech. Základní principy si zde pro zvídavé a vědecky založené zákazníky stručně uvedeme.

Mechanické anemometry

U mechanických anemometrů je energie větru přenášena na pohyblivou konstrukci. Tu může podle provedení vítr svou silu vychylovat či otáčet z ustálené polohy. Mechanický anemometr je obecně nejpoužívanějším anemometrem, konkrétně se používá nejvíce varianta anemometru otáčivého (typ křidélkový či miskový), u něhož rychlost otáčení měřícího ústrojí koresponduje s rychlostí proudění média, což se zobrazí na stupnici anemometrického tachometru.

Žárový (ochlazovací) anemometr

Žárový anemometr má čidlo, které je tvořeno žhaveným drátkem. To je vystaveno ochlazujícímu účinku větru, který vzniká vlivem jeho proudění. Z míry ochlazení žhaveného drátku působením větru lze na základě změny hodnot teploty či změny hodnot procházejícího elektrického proudu určit rychlost proudění.

Laserový anemometr

Laserový anemometr využívá pro měření rychlostí proudění vzduchu nebo jiného plynu Dopplerova jevu. Jeho výhodou je to, že je velmi přesný a má vysokou citlivost, dokáže měřit i nepatrné a kolísavé hodnoty rychlosti větru. Tento druh anemometru je nejčastěji používán v meteorologii.

Aerodynamický anemometr

Tlak proudícího vzduchu je u těchto anemometrů přenášen na přístroj a porovnáván s tlakem hydrostatickým.

Akustický anemometr

Akustický anemometr získává údaje o rychlosti a směru proudění vzduchu z údajů o změnách šíření zvukových vln v atmosféře.

Beaufortova stupnice

Kromě základní jednotky SI - soustavy metr za sekundu nebo dalších jednotek (například uzly) lze určovat rychlost větru také pomocí Beaufortovy stupnice. Jedná se o odhad síly větru na základě jeho účinku na objekty, tedy podle jeho snadno pozorovatelných projevů na moři či souši, což také znamená určování těchto parametrů bez nutnosti užití přístrojů. Stupnice pochází z 19. století, kdy byla vymyšlena britským kontradmirálem sirem Francisem Beaufortem, který ji vytvořil pro odhad síly větru na moři. Původně sloužila k určení vhodnosti plavby s určitým počtem plachet. Přesněji určena a kvantifikována byla až později (1850), kdy došlo u různých stupňů rovněž k přibližnému určení rychlosti větru pomocí anemometru.

K čemu je nám anemometr při kitingu a jiných sportech dobrý?

Každý kiter by měl ve své výbavě kromě samotného kitu a daného typu boardu mít také svůj anemometr. Podle toho jak vysokou rychlost větru s ním naměříme, pak totiž můžeme volit správnou velikost kitu. To je základem pro bezpečné provozování všech druhů kitingu, ať už jde o kiteboarding, kitesurfing či snowkiting, stejně jako paraglidingu a podobně.

Anemometr Windmaster 2

V naší nabídce můžete nalézt přenosný anemometr od firmy Windmaster. Tyto přístroje patří společně s anemometry značky Sky Watch k nejpoužívanějším na našem trhu.

Anemometr Windmaster 2 je velmi praktickým ručním indikátorem rychlosti větru. Využijí jej zejména všichni vyznavači kitesurfingu, snowkitingu, kiteboardingu, paraglidingu či jachtingu, tedy sportovců, pro které je důležitá rychlost větru. Přístroj má velký a přehledný displej, který vám zobrazuje aktuální maximální i průměrné hodnoty rychlosti větru. Kromě toho udává také hodnoty Beaufortovy stupnice. K přístroji lze pořídit zvlášť také voděodolné pouzdro uzavíratelné suchým zipem, které lze pomocí poutka připevnit k opasku kalhot.

Přesnost měření

Vysoká přesnost měření je zajištěna precizní vnitřní mechanikou spolu s čipem řízenou elektronikou (Quartz-controlled). Přístroj tak zajišťuje nejvyšší možný stupeň přesnosti měření v celém spektru teplot.

Měření nezávisle na směru větru

Anemometr Windmaster 2 je vybaven speciálně umístěnou miskovou růžicí, která zajišťuje, že jej můžete nasměrovat kterýmkoliv směrem. Při měření tedy není nutné stát po směru větru, díky mřížce kolem lopatek lze měřit v jakékoliv pozici vůči větru. To znamená, že dosáhneme vždy přesných výsledků měření nezávisle na směru větru.

Displej

Anemometr Windmaster 2 má velký a přehledný LCD displej, který mohou ocenit také zákazníci, kteří mají problém se zrakem či prací s elektronickými přístroji. Displej zobrazuje následující údaje:

  • Hodnota maximální síly větru, kterou přístroj zaznamenal během aktuálního měření. Tato hodnota je na displeji označena zkratkou "MX".
  • Průměrná síla větru během aktuálního měření, která je na displeji označena zkratkou "AV".
  • Aktuální hodnota síly větru, která je na displeji označena největšími číslicemi.
  • Komínkový graf, který ukazuje aktuální hodnotu síly větru ve stupních Beauforta.

Druhy jednotek měření síly větru

Anemometr Windmaster 2 nabízí možnost udávání hodnoty rychlosti větru v několika jednotkách. Jedná se o kilometry za hodinu, metry za sekundu, míle za hodinu a uzly. Požadovanou jednotku lze jednoduše nastavit pomocí tlačítek.

Možnost statického měření

Přístroj Windmaster 2 umožňuje také měření pomocí stativu. To je zajištěno matkovým závitem k jeho upevnění. Stativ není součástí přístroje, musí být dokoupen zvlášť.

Nízká spotřeba energie

Přístroj Windmaster 2 vydrží s přiloženou standardní lithiovou baterií bez nutnosti výměny až 10 let. Baterii lze poté případně velmi snadno vyměnit.

Péče o anemometr

Aby vám váš anemometr Windmaster 2 vydržel co nejdéle, je třeba s ním zacházet šetrně, jelikož se jedná o poměrně citlivý přístroj z hlediska nešetrného zacházení. Doporučuje se jej po každém měření ukládat do příslušného obalu, abychom předešli zejména poškození větrné růžice.

Obal pro anemometr

K našemu anemometru Windmaster 2 dodáváme z výše uvedených důvodů také praktický obal, který jej chrání proti nečistotám a poškození. Jedná se o vyztužené a vypolstrované pouzdro opatřené uzávěrem na suchý zip. Pomocí poutka jej lze připevnit na opasek, takže jej budete mít stále při ruce. Tento obal na anemometr není součástí přístroje, prodává se zvlášť.

Přečtete si také související články o kitingu.

Vše o kitingu

Jak vybrat kite

Nebo rovnou přejděte do kategorie Anemometr na našem eshopu.