mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Výprodej

Jak vybrat chrániče na snowboard

Čím dál častěji se objevují zprávy o tom, jak nebezpečné mohou pády na sjezdovkách být a stále častěji jsou zveřejňovaná děsivá čísla o zraněných lyžařích a snowboardistech. Média považují lyžování a snowboardingza velmi nebezpečný druh sportu, téměř adrenalinový sport.

Míra bezpečí u těchto zimních sportů však stejně vychází ze zdatnosti a rozumu sportovců. Bohužel však, i přes vaši ohleduplnou jízdu se můžete dostat do kolize nebo vás může překvapit nečekaný pád. K nejtěžším zraněním vůbec patří zranění páteře, což může znamenat ochrnutí, ve zvláštních, tragických případech i smrt. Abyste těmto úrazům předešly, popřípadě je eliminovali, mohou vám pomoci ochranné prvky - chrániče na snowboard, které jsou samozřejmostí.

Proč pořídit chrániče?

Zvyšující se počet úrazů na lyžích či snowboardu jsou spojeny hlavně s těmito důvody:

  • rychlejší zimní sportovní vybavení - lyže, snowboard,
  • tvrdé sjezdovky vlivem umělého zasněžování,
  • zvyšující se počet lyžařů a snowboardistů na jedné sjezdovce,
  • existence snow-parků s mnohými nebezpečnými prvky,
  • zvyšující se zájem o snowboarding mimo sjezdovku - freeriding,
  • zvyšující se neuvážené a mnohdy riskantní chování lyžařů a snowboardistů na sjezdovce.

Chránič páteře - nejdůležitější chránič

Chránič páteře je pro mnohé snowboardisty základním a velmi důležitým součástím snowboardového vybavení, které zvýší vaši bezpečnost na sjezdovce a může vás opravdu ochránit před vážným úrazem. Nyní bychom rádi zmínili, že podle statistik jsou úrazy páteře až pětkrát častější, než například úrazy hlavy. Zatímco snowboardové helmy jsou na sjezdovkách běžné, chrániče páteře na snowboard jsou ještě u mnohých snowboardistů ojedinělým ochranným prvkem. Přitom zranění této části těla je mnohokrát vyšší. V dnešní době na trhu naleznete nepřeberné množství chráničů páteře a to v různých cenových hladinách a s různými vlastnostmi a funkcemi. Důležité je, aby vám chránič páteře padl a chránil vás po celé délce páteře, to znamená od krční páteře až po kostrč. Druhou důležitou funkcí je, aby vás chránič páteře nijak neomezoval v pohybu a neměl by vám způsobovat nepřiměřený lokální tlak.

Chrániče páteře lze rozlišit podle druhu sportu

Páteřáky rozlišujeme podle druhu sportu. Většina páteřáků však patří do kategorie "multisport", což znamená, že tyto typy páteřáků můžete využít současně pro více druhů sportů. Na trhu se můžete setkat se specializovanými páteřáky, například na chrániče páteře na cyklistiku, chrániče páteře na lyžování anebo chrániče páteře na snowboard. Tyto specializované páteřáky jsou vyrobeny podle určitých specifik jednotlivých druhů sportů. Rozdíl je například v tom, že chrániče páteře pro cyklistiku (popřípadě jiné letní sporty), jsou lépe odvětrané a jejich konstrukce je vyrobena podle typické pozice daného sportu, například ohnutá záda při jízdě na kole. Chrániče na snowboard (a jiné zimní sporty) jsou poté více zateplené.

Jak jsou chrániče páteře konstruovány?

Konstrukce chrániče páteře je vyrobena tak, aby při nárazu byla kinetická energie rozložena do co největší plochy kterékoli části zad (páteře), čímž dojde ke snížení pravděpodobnosti vážného zranění v místě střetu.

Eliminace zranění umožňují plastové prvky, které jsou připevněné po celém povrchu chrániče páteře. Tyto prvky jsou vzájemně provázány a to tak, aby se síla, která působí při nárazu, roznesla i do okolních prvků. Důležité je, aby byla přitom zachována snadná pohyblivost při jízdě na snowboardu. Počet plastových prvků (panelů) a plátů udává velikost daného páteřáku. Existují tří-panelové chrániče, které jsou vhodné pro ochranu spodní části zad a páteře, dále jsou pěti až sedmi-panelové chrániče, které chrání celé záda. Pláty jsou poté podloženy materiálem, který odvádí pot a zvyšuje tak komfort nošení. Výhodou je vnitřní hygienická polstrovaná vložka, která je vyjímatelná ? můžete je jednoduše vyprat.

Chránič na snowboardChránič páteře je anatomicky vytvarován podle páteře člověka, a zároveň povolují pohyb v potřebných směrech. Chránič páteře je poté na těle připevněn pomocí kšand, bederního pásu a v některých případech jsou ještě k dispozici popruhy, které se provlíkají kolem daných částí těla. Někdy mohou být tyto popruhy nepříjemné, ale při zvýšeném pohybu vám drží páteřák na svém místě. Páteřák má totiž často tendenci se posouvat na krk a to i přes těsné utažení popruhem. Rozdíly mezi jednotlivými páteřáky jsou samozřejmě v použitých materiálech a kvalitě zpracování.


Kritéria výběru chráničů na snowboard - chránič páteře

Dostáváme se k hlavnímu a to ať už vyberete jakýkoliv chránič, vždy to bude mnohem lepší, než jezdit bez něj. Jestliže hledáte pohodlný chránič páteře, který bude dokonale sedět, mohu vás ujistit, že si docela připlatíte. Pokud jste příležitostný snowboardista, určitě vám bohatě postačí základní páteřák, který pořídíte docela levně.

Typy chráničů páteře - Jaké existují varianty páteřáků?

Na trhu se můžete setkat s dvěma typy chráničů páteře, které se liší svou konstrukcí a použitým materiálem. Rozeznáváme tedy tvrdé (skořepinové) a měkké páteřáky.

  • Tvrdé páteřákyTvrdé chrániče páteře se skládají z vnější a vnitřní vrstvy. Vnější vrstva páteřáku je vyrobena z pevné plastové skořepiny (materiál polypropylen), která je rozdělena do několika ne zcela pevně spojených segmentů a to proto, aby nedocházelo k omezování pohybu, převážně předklonu, a někdy také rotace trupu. Díky tomu mohou kopírovat fyziologické esovité prohnutí páteře a stávají se tak mnohem příjemnější na nošení. Pod vnější vrstvou páteřáku, která má za úkol rozložit sílu nárazu z jednoho bodu na celou plochu protektoru, je dále další měkká absorpční vrstva, která tlumí energii skrz vrstvu vnější. Tvrdé páteřáky nemají oproti měkkým žádnou objektivní výhodu, možná jen snowboardistům a lyžařům poskytují subjektivní pocit bezpečí. Nevýhodou je poté menší pohodlí a vyšší hmotnost, než u měkkých páteřáků (hmotnost cca 850 g).
  • Měkké páteřákyChrániče na snowboardMěkké páteřáky sice nejsou už na trhu novinkou, ale teprve nedávno se svými ochrannými vlastnostmi přiblížily tvrdým páteřákům. Měkké chrániče páteře jsou vyrobeny z měkké pěny a jsou dnes již certifikovány podle stejných norem, jako chrániče s plastovou skořepinou. Měkké chrániče páteře se vyrábějí ze speciální hmoty (viskoelastické polymery, nebo také tak zvaná inteligentní d3o molekuly), která je za běžných podmínek poddajná, snadno se přizpůsobí tvaru vašeho těla a neomezuje vás při jízdě. Po nárazu páteřák okamžitě ztvrdne a spolehlivě rozloží energii nárazu. Některé modely měkkých páteřáků jsou ještě vyztuženy tenkou kovovou pleteninou nebo karbonovým vláknem. Ve srovnání se skořepinovými, tvrdými páteřáky jsou měkké páteřáky lehčí a pohodlnější (hmotnost většinou cca 150 g). Můžeme se také na trhu setkat s měkkými páteřáky, které jsou součástí vestičky, která se zapíná vepředu na zips. Co se týče správné pozice může být toto řešení lepší a pocitově příjemnější, ale pouze v případě, že vám bezvadně padne i vestička.

Chrániče páteře podle pohlaví - dámské, pánské a dětské páteřáky

Chrániče páteře podle pohlaví se od sebe liší velikostí, tvarem, který je přizpůsoben anatomickým odlišnostem ženského, mužského a dětského těla. Rozdíl není pouze ve tvaru páteřáku, ale například u dámských páteřáků se mohou lišit také hrudní popruhy a to proto, aby páteřák bylo možné pohodlně zapnotu přes prsa.

Jak vybrat správnou velikost páteřáku?

Aby Vaše jízda byla bezpečná, je třeba vybrat chránič páteře ve správné velikosti . Páteřák by nám měl kopírovat tvar těla a musí nám co nejlépe sedět. Důležité hlavně je, aby nám nepřekážel v pohybu - pro lepší ochranu je tedy důležitá velikost a správné umístění páteřáku. Správné umístění je takové, kdy by chránič měl sahat od krčních obratlů až ke kostrči, kterou by měl částečně překrývat. Určitě by neměl přečnívat nad linii ramen.

Velikost chrániče páteře je nejčastěji udávána stejně jako velikost oblečení, to znamená S, M, L, XL. Na páteřáku je často uvedeno, pro jak vysokého člověka je páteřák určen. Někdy je tam také uvedena délka trupu od pasu k rameni, popřípadě obvod pasu. Nezapomeňme také, že páteřák vždy nosíme na první vrstvě funkčního prádla.

Doporučujeme si vybrat takovou velikost, jakou si kupujete u oblečení. Při koupi páteřáku, vybírejte velikost vhledem k vaší výšce postavy. Pro děti nekupujte páteřák větší, jeho funkčnost by nebyla stoprocentní a navíc by páteřák omezoval dítěti v pohybu. Důležité také je, aby se nám chránič páteře na zádech nijak neposouval a to ani výškově, ani stranově. O to by se měly postarat šle a bederní pásy, jak už bylo výše zmíněno. Jestliže se vám páteřák bude posouvat, může dojít k poranění krku.

Tabulka - výběr správné velikosti chrániče páteře pro dospělého

Velikost páteřáku

Vaše výška v cm

Délka trupu

S

151 - 164 cm

38 - 41 cm

M

164 - 178 cm

41 - 44,5 cm

L

178 - 188 cm

44,5 - 47 cm

XL

188 - 200 cm

47 - 50 cm


Tabulka - výběr správné velikosti chrániče páteře pro díte

Velikost páteřáku

Věk

Výška v cm

Délka trupu

JR S

4 - 6 let

128 cm

30 - 33 cm

JR M

6 - 9 let

140 cm

30 - 36 cm

JR L

9 - 12 let

152 cm

37 - 41 cm


Certifikace chráničů páteře - Proč je důležitá certifikace páteřáků?

Chrániče páteře se objevují v různých cenových hladinách a kvalitě. Kvalitu páteřáku rozeznáte podle certifikace podle normy EN 1621 - 2. Každý páteřák, který prošel úspěšným testováním, obdrží evropskou normu EN 1621 - 2. Tato norma je dělí do dvou ochranných tříd (Údaj ohledně certifikace musí být na páteřáku viditelně vyznačen)

  • Chrániče třídy 1 propustí po pádu pětikilogramového závaží z výšky jednoho metru síla v hodnotě menší než 18 kN
  • Chránič páteře třídy 2 propustí po pádu méně než 9 kN

Údržba chráničů páteře - Jak udržovat páteřák?

Chrániče páteře nejsou na údržbu nijak náročné. Některé modely mají dokonce odnímatelnou vnitřní část, kterou můžete jednoduše vyprat. Pozor si však dávejte na materiál, z kterého je páteřák vyroben, neboť může být poškozen různými čisticími prostředky. Omývejte ho tedy pouze mýdlovou vodou. Na co si dávejte dále pozor je skladování páteřáku. Páteřák za žádnou cenu nenechávejte dlouhou dobu ve chladu, neboť plastové části, pokud zmrznou, mohou po nasazení páteřáku prasknout. Vyberte pro páteřák takové místo, kde je sucho.

Odvětrávání a zateplení chráničů páteře

Chránič páteře zhoršuje termoregulaci v oblasti zad. Nicméně jak tvrdé, tak měkké chrániče páteře jsou vybaveny systémem odvětrávání v podobě různě řešených otvorů nebo mřížky (tvar včelí plástve). Tudíž při výběru páteřáků věnujte pozornost i tomuto parametru. Kvalitnější tvrdé páteřáky jsou také navíc vybaveny spodní měkkou vrstvou z funkčních materiálů, které odvádí pot a přebytečné teplo od těla.

Jaké další chrániče na snowboard můžete dokoupit?

Chrániče pánve, kostrče, boků - ochranné kalhoty

Určitě se každý snowboardista už několikrát bolestně posadil na ledovou plochu. Pro tento účel si mnozí snowboardisté pořizují snowboardový chránič zadku a kostrče, nebo také ochranné kalhoty. Tyto chrániče nejsou až tak zbytečnou součástí snowboardového vybavení. To co platí u páteřáků, mělo by také platit u těchto chráničů ? neměly by vás omezovat v pohybu, měly by být dostatečně prodyšné a současně s páteřákem by se neměly omezovat.

Výrobců těchto chráničů je celá řada. Chránič kostrče můžete dnes pořídit za relativně nízkou cenu, samozřejmě lze také pořídit prémiové chrániče. Rozdíl je poté v použitých materiálech. Co se velikosti týče, opět je určení správné velikosti stejné jako u klasického oblečení, to znamená velikost S, M, L, XL. Nedoporučuje se kupovat chrániče větší, ochrana pak nemusí být stoprocentní. Někteří výrobci také nabízejí řešení, kdy páteřák a ochranné kalhoty můžete sepnout, což umožní lepší usazení obou chráničů na těle.

Chrániče kolen

Další část těla, která je v rámci snowboardingu nejvíce zatížena a ohrožena, jsou vaše kolena. Bohužel, zranění kolen je doprovázeno dlouhodobou léčbou. Abyste tomuto zabránili, stačí vám vhodná ochrana kolen, kterou lze opět pořídit za velice nízkou cenu, tudíž se opravdu i do tohoto chrániče vyplatí investovat.

Další chrániče

Pro ty z vás, kteří chrániče nemají rádi hlavně z důvodu omezování v pohybu nebo horšímu tepelnému komfortu (s chráničem se daleko více potíte), ocení další ochranné prvky integrované do snowboardového oblečení nebo dokonce do spodního prádla. Jedná se o materiál d3o, který je zašitý do kritických částí oděvu. Velikou výhodou je, že je měkký a poddajný, při nárazu však ztvrdne a absorbuje energii nárazu. Většinou se tyto ochranné prvky nacházejí ve snowboardových bundách, kalhotách, ve spodním prádle, v rukavicích či čepicích (taková to čepice však nikdy nemůže nahradit snowboardovou helmu).


Vyberte si z kategorie chrániče na snowboard na našem e-shopu


Skladem: 7 kusů
Chránič páteře Snake - junior
599 Kč
Dodací lhůta víc než 30 dnů
Lyžařská přilba MASTER Freeze růžová
399 Kč
Dodací lhůta 14 pracovních dnů
Snowboardové boty SPARTAN
1 690 Kč

Celá kategorie


Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se